Ріст, структура і стан насаджень, створених на зрубах уражених кореневою губкою соснових деревостанів
ARTICLE PDF

Ключові слова

Heterobasidion annosum (Fr.) Bref, root rot, damaged site, non-damaged site, forest health condition. Heterobasidion annosum (Fr.) Bref., осередок усихання, міжосередковий простір, санітарний стан.

Як цитувати

Tarnopylska, O. M., Luk’yanets, V. A., Kobets, O. V., Lunachevskyy, L. S., & Rumyantsev, M. G. (2019). Ріст, структура і стан насаджень, створених на зрубах уражених кореневою губкою соснових деревостанів. Лісівництво і Агролісомеліорація, (135), 30–40. https://doi.org/10.33220/1026-3365.135.2019.30

Анотація

Дослідження проведено у мішаних лісах із сосни звичайної (Pinus sylvestris L.) і берези повислої (Betula pendula Roth.) на території лісогосподарських підприємств ДП «Корюковське ЛГ» і ДП «Семенівське ЛГ» у Східному Поліссі України. Мета досліджень полягала в порівняльному аналізі лісівничо-таксаційних показників, продуктивності й санітарного стану мішаних насаджень другої генерації, створених на зрубах соснових насаджень, уражених кореневою губкою. Встановлено, що, згідно з непараметричним критерієм узгодженості Колмогорова-Смірнова (?), порівнювані емпіричні сукупності розподілу кількості стовбурів за ступенями товщини залежно від середнього діаметра деревостану в осередку всихання і на контролі (міжосередковий простір) належать до різних генеральних сукупностей і описані відмінними кривими. Виявлено, що густота і запас деревини мішаних штучних соснових насаджень в осередках усихання є значно меншими, ніж у міжосередковому просторі (на 15?62 % і 15–59 % відповідно), унаслідок патологічного відпаду. Середній діаметр живих дерев сосни в осередку всихання, якщо порівнювати з міжосередковим простором, різниться на 12 % як у більший, так і менший бік. В осередку всихання всихають товстіші дерева (у середньому на 15–42 %), ніж у міжосередковому просторі. У мішаних соснових насадженнях березова частина є стійкішою до ураження кореневою губкою та має значно кращий санітарний стан (індекс санітарного стану становить І,5–ІІ,0 в осередку всихання проти І,2–І,5 в міжосередковому просторі), ніж соснова (індекс санітарного стану – ІІ,1–ІV,3 проти І,7–ІІ,5 відповідно).

https://doi.org/10.33220/1026-3365.135.2019.30
ARTICLE PDF