Для авторів

ПРАВИЛА ДЛЯ АВТОРІВ

Загальна інформація

Редколегія збірника «Лісівництво і агролісомеліорація» (Україна, 61024, Харків-24, Пушкінська, 86, УкрНДІЛГА) приймає до друку оригінальні статті, а також повідомлення та оглядові статті з лісівництва й лісознавства та суміжних галузей обсягом до 10 сторінок.

Статті до збірника приймаються українською та англійською мовами.

Плата за редакційну обробку і публікацію відсутня.

Усі рукописи рецензують щонайменше два незалежні рецензенти. Редакційна колегія ухвалює остаточне рішення щодо можливості опублікування роботи. Редакція залишає за собою право вносити в текст необхідні виправлення, що не змінюють авторської думки.

До редколегії подають електронний варіант статті, який слід надсилати на адресу:

Valentynameshkova@gmail.com або obolonik@uriffm.org.ua

 Рукопис

Основні вимоги до статей – новизна, актуальність і обґрунтованість наведених фактів, відтворюваність експериментальних даних за наведеними методиками та оформлення рукопису відповідно до вимог збірника.

Оригінальна робота має спиратися на науково обґрунтовані експерименти, спостереження чи аналіз масивів багаторічних даних (наприклад, кліматичних показників, матеріалів лісовпорядкування, результатів моніторингу стану лісів тощо) та надавати значний обсяг нової інформації. Стаття має містити посилання на релевантні джерела (переважно за останні п’ять років), перелік яких надають у розділі «Посилання».

Текст статті має відповідати загальним вимогам до написання наукових праць і бути відповідно структурованим.

Структура наукової (експериментальної) статті має містити такі розділи: Вступ, Матеріали й методи, Результати, Обговорення (окремий розділ), Висновки, Подяки, Джерела фінансування, Посилання (див. «Довідку для рецензента»).

Структура оглядової статті може мати різну кількість структурних розділів із довільними назвами, але обов’язково має містити такі розділи: Вступ (з обґрунтуванням і формулюванням мети дослідження), Висновки, Посилання.

У «Вступі» необхідно стисло викласти стан питання та обґрунтувати необхідність виконання досліджень, представлених у поданій статті. Сформулювати мету досліджень, яка не повинна дублювати назву статті, та за необхідності основні завдання.

У розділі «Матеріали й методи» слід чітко вказати, де проведено дослідження. За необхідності надати стислу характеристику кліматичним, ґрунтовим та іншим умовам, навести координати пунктів, де проведено обліки, та показати їхнє розташування на карті. Чітко зазначити джерела даних, які показники вимірювали, яким чином, якими приладами, які реактиви чи препарати застосовували у дослідах, одиниці виміру, норми витрати тощо.

Обґрунтувати застосування тих чи інших методів статистичного аналізу з посиланням на сучасні літературні джерела, вказати використаний пакет програм для обчислення, критерії оцінювання значущості (вірогідності) результатів.

Текст розділу «Результати» викладають згідно із завданнями. Не дублюють методику. Розміщують таблиці та рисунки з мінімумом тексту. Всі пояснення до рисунків і таблиць та порівняння з даними інших авторів розміщують у розділі «Обговорення».

У розділі «Обговорення» демонструють значущість отриманих результатів у контексті наявних досліджень, висвітлюють обмеження дослідження та перспективи його поглиблення.

«Висновки» мають бути чіткими та стислими й відповідати поставленим завданням, можуть містити пропозиції чи рекомендації для дослідників або практиків.

«Посилання» містять перелік лише тих джерел (публікацій, вебсайтів тощо), на які є посилання в тексті. Всі посилання, що є у тексті, мають бути описані у розділі «Посилання».

У розділі «Подяки» вказують осіб, які не відповідають критеріям авторства, але надали професійні послуги зі збору матеріалу, написання чи редагування статті. Автори мають упевнитися, що зазначені особи погоджуються бути згаданими у розділі «Подяки».

Дані про «Джерела фінансування» мають містити як мінімум посилання на бюджетну чи господарську договірну тему, гранти тощо. Усі джерела фінансування дослідження, про яке повідомляється в статті, мають бути задекларовані. Якщо спонсор відігравав певну роль у розробленні концепції, дизайні, зборі даних, аналізі, прийнятті рішення про публікацію або підготовці рукопису, про це має бути повідомлено.

Текст рукопису набирати у текстовому редакторі Word, подавати у форматі *.doc (*.docx). Стилі не застосовувати.

Текст статті набирати шрифтом Times New Roman 12 pt, між рядками одинарний інтервал, розмір паперу А4, береги: угорі та внизу – 2,1 см, бокові – 2 см; номери сторінок у файлі не ставити. Рівняння тексту – по ширині, абзацний відступ 0,8 см.

У лівому верхньому куті зазначити УДК (10 pt). НАЗВУ СТАТТІ набирати великими літерами (12 pt, напівгрубий, рівняння по центру). Нижче вміщувати  ініціали та прізвища авторів через кому з відповідною виноскою внизу сторінки конкретно по кожному автору із зазначенням такої інформації:

Прізвище, ім’я, по батькові автора;

Науковий ступінь та наукове звання;

Повна офіційна назва установи, де працює автор, її юридична адреса;

Телефони та електронна адреса;

Номер ORCID.

Зірочкою (*) позначити автора, який буде вести кореспонденцію на всіх етапах рецензування та публікації, а також після неї.

Анотацію українською мовою (120–150 слів) розміщувати після прізвищ авторів, набирати шрифтом 10 pt, наприкінці її вміщувати ключові слова (до п’яти слів або словосполучень). Ключові слова не повинні повторювати слова із назви статті.

Анотацію англійською мовою набирати за такими ж правилами, як і українською, але вміщувати після «ПОСИЛАНЬ». Перед текстом анотації англійською мовою (10 pt) вміщувати назву статті, прізвища та ініціали авторів через кому з відповідною виноскою внизу сторінки конкретно по кожному автору із зазначенням повної інформації про авторів англійською мовою (прізвище, ім’я автора; науковий ступінь та наукове звання; повна офіційна назва установи, де працює автор, її юридична адреса; телефони та електронна адреса; ORCID). Увага! Назву установи англійською мовою слід наводити так, як її зазначено в англомовній версії офіційного сайту установи. Після тексту анотації навести ключові слова англійською мовою.

Родові та видові назви рослин і тварин під час першого згадування наводити латинською мовою курсивом.

Таблиці і рисунки

Таблиці й рисунки повинні мати назви та єдину нумерацію, бажано розміщувати їх після першого згадування. Ілюстрації не повинні дублювати таблиці, а текст – цифри з таблиць і рисунків.

Таблиці й рисунки надавати лише в книжному форматі.

У статтях, написаних українською мовою, підписи до рисунків і заголовки таблиць, примітки до них, заголовки головок і боковиків таблиць потрібно подавати двома мовами – українською та англійською.

Зразок оформлення ТАБЛИЦІ:

Зразок оформлення підписів до РИСУНКІВ

Рис. 2 – Динаміка втрати води тканинами листя різних клонів тополь

Fig. 2 – Dynamics of water loss by leaf tissues of different poplar clones

Графіки й діаграми виконують засобами Microsoft Excel. Використовують лише чорно-біле забарвлення та штрихування. Назви рисунків набирають у тексті, а не на рисунку. Окремо додають файл *.xls для зручності редагування. У випадку великого тексту легенди в ній указують скорочені назви або цифрові позначення, які розшифровують у дужках у підпису до рисунку. Якщо рисунки виконані в іншій програмі та не відповідають вимогам до оформлення, їх повертають авторам для виправлення.

Скановані чорно-білі рисунки або фотографії подають у форматі *.jpg. На мікрофотографіях зазначають збільшення.

Посилання

Всі бібліографічні посилання рукопису, незалежно від мови статті, яку подають, мають бути наведені латиницею та оформлені за Гарвардським стилем цитування (Harvard Referencing Style).

Посилання на інші публікації в тексті слід оформлювати таким чином:

– одноосібний автор: (Meshkova, 2006);

– два автори: (Meshkova and Davydenko, 2006);

– три або більше авторів: (Meshkova et al., 2006); “et al.” завжди слід писати курсивом;

– без автора: (Monitoring and increasing the resilience of man-made forests, 2011).

– кілька посилань в одному місці текста оформлюють в одних дужках, розділивши їх крапкою з комою; перелічувати їх слід у порядку року публікації: (Catal and Carus, 2011; Yan et al., 2016; Kollas et al., 2018; Pilichowski et al., 2018);

– кілька джерел одного автора, які опубліковані в різні роки: (Morey, 2010; 2019);

– кілька джерел одного автора, які опубліковані в одному році, важливо розрізняти у посиланнях, ставлячи після року в першому джерелі, на яке посилаються автори статті, літеру «a», у другому – «b» і так далі: (Danylenko et al., 2021а), (Danylenko et al., 2021b).

Автоматичні посилання на джерела заборонені. Прізвища авторів наводити у транслітерації латиницею або в англійському варіанті написання.

Розділ ПОСИЛАННЯ – REFERENCES вміщувати після тексту статті. Джерела не нумерувати, наводити за абеткою, використовуючи наведені нижче рекомендації щодо стилю. За наявності ідентифікатора DOI та ISBN зазначити їх наприкінці посилання.

Назви періодичних видань наводити повністю.

Роботи, написані латиницею, подавати мовою оригіналу.

Роботи, написані кирилицею, подавати таким чином: імена авторів англійською мовою (або транслітеровані), рік, переклад назви статті англійською мовою, транслітерована або загальноприйнята назва видання англійською мовою, том, номер, діапазон сторінок; далі у квадратних дужках – імена авторів та оригінальна назва статті; наприкінці посилання зазначити мову оригіналу (in Ukrainian). Якщо стаття, надрукована кирилицею, має англійську анотацію, то використовувати наведену в цій анотації назву статті та зазначений варіант написання імен авторів.

Зразки оформлення ПОСИЛАНЬ

Книга:

Прізвище автора, Ініціали. (Рік видання). Назва книги. Видання (2-ге, 3-тє,…; зазначається за потреби, якщо не перше). Місце видання: Видавництво. ISBN (за наявності)

Зразок:

Hrom, M.M. (2007). Forest mensuration. 2nd edn. Lviv: RVV NLTU. [Гром М. М. Лісова таксація] (in Ukrainian).

Частина книги:

Прізвище автора, Ініціали. (Рік видання). ‘Назва розділу’ in Прізвище редактора, Ініціали. (ed(s).) Назва книги. Місце видання: Видавництво, номери сторінок. ISBN (за наявності)

Зразок:

Davydenko, K. and Meshkova, V. (2017). ‘The current situation concerning severity and causes of ash dieback in Ukraine caused by Hymenoscyphus fraxineus’ in Vasaitis, R. and Enderle, R. (eds.) Dieback of European Ash (Fraxinus spp.): Consequences and Guidelines for Sustainable Management. Uppsala: SLU Service/Repro, pp. 220–227. ISBN 978-91-576-8696-1

Книга з редактором:

Прізвище редактора, Ініціали. (ed(s).) (Рік видання). Назва книги. Видання (зазначається за потреби, якщо не перше). Місце видання: Видавництво. ISBN (за наявності)

Зразок:

Didukh, Ya.P. (ed.) (2009). Red Book of Ukraine. Plant World. Kyiv: Global consulting. [Дідух Я. П. Червона книга України. Рослинний світ] (in Ukrainian).

Книга без редактора:

Назва книги (Рік видання). Місце видання: Видавництво. ISBN (за наявності)

Зразок:

Monitoring and increasing the resilience of man-made forests. (2011). Kharkiv: Nove slovo. [Моніторинг і підвищення стійкості штучних лісів] (in Ukrainian).

Статті у періодичних виданнях:

Прізвище автора, Ініціали. (Рік видання). ‘Назва статті’, Назва журналу, том(випуск), номери сторінок.

Зразок:

Danylenko, O.M., Yushchyk, V.S., Rumiantsev, M.Н. and Mostepaniuk, A.A. (2021). ‘Some features of the growth and condition of pine plantations created by different planting material’, Scientific Bulletin of UNFU, 31(1), pp. 26–29. https://doi.org/10.36930/40310104. [Даниленко, О. М., Ющик, В. С., Румянцев, М. Г., Мостепанюк, А. А. Особливості росту та стану соснових культур, створених різним садивним матеріалом, у Південно-східному лісостепу України] (in Ukrainian).

Los, S. A., Tereshchenko, L. I., Shlonchak, H. A., Samoday, V. P. and Neyko, I. S. (2015). ‘Results of pine and oak plus trees selection in the plains of Ukraine and in Crimea in 2010–2014’, Forestry and Forest Melioration [Лісівництво і агролісомеліорація], 126, pp. 139–147. [Лось С. А., Терещенко Л. І., Шлончак Г. А., Самодай В. П., Нейко І. С. Результати відбору плюсових дерев сосни і дуба в рівнинній частині України та Криму у 2010–2014 рр.] (in Ukrainian).

Матеріали конференцій:

Прізвище автора, Ініціали. (Рік видання). ‘Назва публікації’, in Прізвище редактора, Ініціали. (Ed.), Назва матеріалів конференції, яка може містити місце та дату (дати) проведення. Місце видання: Видавництво, номери сторінок. ISBN (за наявності)

Зразок:

Slobodyan, P.Ya. (2013). ‘Classification of trees in stands for forest protection needs. In: Forestry Education and Science: History, current State and Development Prospects. Proceedings of the International Scientific and Practical Conference [Лісівнича освіта і наука: історія, сучасний стан та перспективи розвитку: матеріали міжнародної науков-практ. конф.]. Kharkiv: KhNAU, pp. 155–158. [Слободян П. Я. Класифікація дерев у лісостані для потреб лісозахисту] (in Ukrainian).

Millers, M. and Magaznieks, J. (2012). ‘Scots pine (Pinus sylvestris L .) stem wood and bark moisture and density influencing factors’, in Research for Rural Development. International Scientific Conference. Jelgava: LLU, Vol. 2, pp. 91–98.

Дисертації:

Прізвище автора, Ініціали. (Рік видання). Назва дисертації. PhD thesis. Місце захисту: Університет

Зразок:

Sydorenko, S.G. 2017. Postpyrogenic growth of Scots pine stands in the Left-bank Forest Steppe of Ukraine. PhD thesis. Kharkiv: URIFFM. [Сидоренко С. Г. Постпірогенний розвиток сосняків Лівобережного Лісостепу України. Дис. на здобуття наук. ступеня канд. с.-г. наук] (in Ukrainian).

Автореферати дисертацій:

Прізвище автора, Ініціали. (Рік видання). Назва документу. Extended abstract of PhD thesis. Місце захисту: Університет.

Зразок:

Bobrov, I.O. (2016). Spread and injuriousness of pine bark bug in the stands of Novgorod-Siverske Polissya. Extended abstract of PhD thesis. Kharkiv: URIFFM. [Бобров І. О. Поширеність і шкідливість соснового підкорового клопа в насадженнях Новгород-Сіверського Полісся. Автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. с.-г. наук] (in Ukrainian).

Стандарти:

Зразок:

Forest inventory sample plots. Establishing method. Corporate standard 02.02-37-476:2006. (2007). Valid from May 1, 2007. Kyiv: Ministry of Agrarian Policy of Ukraine. [Площі пробні лісовпорядні. Метод закладання. СОУ 02.02-37-476:2006] (in Ukrainian).

Електронні ресурси:

Статті

Прізвище автора, Iніціали. (Рік). ‘Назва статті’, Назва журналу, том(випуск), номери сторінок. Available at: URL (Accessed: День Місяць Рік).

Зразок:

Zepner, L., Karrasch, P., Wiemann, F. and Bernard, L. (2020). ‘ClimateCharts.net – an interactive climate analysis web platform’, International Journal of Digital Earth, 14(3), pp. 338–356. Available at: https://climatecharts.net (Accessed: 13 March 2023).

Записи джерел для веб сторінок без чітко визначеного автора можуть починатися з назви відповідного сайту або організації:

Організація (Рік останнього оновлення сторінки). Заголовок веб-сторінки. Available at: URL (Accessed: День Місяць Рік).

Зразок:

Google (2019). Google terms of service. Available at: https://policies.google.com/terms?hl=en-US (Accessed: 27 January 2020).

UNECE (2023). The European Forest Sector Outlook Study II (2010-2030). Available at: https://unece.org/forests/publications/european-forest-sector-outlook-study (Accessed: 05 January 2023).

Публікація без автора:

Коли джерело не має чітко визначеного автора, часто існує відповідне корпоративне джерело – організація, відповідальна за джерело, – яке можна зазначити як автора. Якщо ж це не так, можна просто замінити його назвою джерела як у внутрішньотекстовому посиланні, так і в списку використаних джерел, наприклад:

Sanitary Forests Regulations in Ukraine. (2016). Resolution of the Cabinet of Ministers of Ukraine No 756 dated 26 October 2016. Available at: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/555-95-п (Accessed: 30 April 2023) [Санітарні правила в лісах України. Постанова Кабінету міністрів України від 26 жовтня 2016 р. № 756] (in Ukrainian).

Зразок розділу «Подяки» (Acknowledgments):

Подяки. Автори вдячні дослідникам лабораторії… Інституту…

Acknowledgments. The authors would like to thank the researchers of the Laboratory … and the anonymous reviewers for their valuable advice, useful and constructive recommendations and text revision.

Зразок розділу «Джерела фінансування» (Funding sources):

Джерела фінансування. Статтю підготовлено авторами в межах виконання тем досліджень УкрНДІЛГА (тема № ), замовником яких було Державне агентство лісових ресурсів України, …

Funding sources. The paper was prepared by the authors in the framework of a research plan of URIFFM (grants 0115U001201, 0115U001203), which was supported by the State Forest Resources Agency of Ukraine.

 

Окремим файлом (формат *.doc (*.docx), *.rtf) до статті необхідно подати розширене резюме (SUMMARY) англійською мовою (загальна кількість знаків без пробілів 2700–3000). Резюме має бути відповідним чином структурованим, зокрема має містити такі структурні елементи: Introduction, Materials and Methods, Results, Conclusions, Key words. Таке резюме у паперовому варіанті друкуватися не буде, але є обов’язковим для розміщення на веб-сторінці видання.