Сезонне та добове формування зони затінення в приузлісній частині щільних полезахисних лісових смуг
ARTICLE PDF

Ключові слова

shelterbelts, shading, depression zone, light, shadow, energy, height, competition, phytomass. полезахисні смуги, затінення, зона пригнічення, світло, тінь, енергія, висота, конкуренція, фітомаса.

Як цитувати

Sydorenko, S. V., Korsovetskyi, V. O., Sydorenko, S. H., & Hladun, H. B. (2020). Сезонне та добове формування зони затінення в приузлісній частині щільних полезахисних лісових смуг. Лісівництво і Агролісомеліорація, (136), 83–94. https://doi.org/10.33220/1026-3365.136.2020.83

Анотація

Лісові смуги сприяють підвищенню загальної продуктивності аграрних угідь. Водночас на приузлісних ділянках полів смуг утворюються несприятливі умови для росту й розвитку сільськогосподарських культур через затінення кронами дерев. Мета роботи полягала у визначенні добових і сезонних змін інтенсивності освітлення та формування тіні залежно від характеристик полезахисних лісових смуг (ПЛС) і виявленні впливу змін світлового режиму приузлісних ділянок на формування фітомаси світлолюбних сільськогосподарських культур. Під час досліджень використано теоретичні розрахунки параметрів сонячного випромінювання, виконані для типових основних і допоміжних полезахисних лісових смуг щільної конструкції. Теоретичні розрахунки порівняли з польовими даними розподілу фітомаси кукурудзи на полі. Для типових щільних ПЛС Лівобережного Лісостепу встановлено показники сезонної та добової динаміки формування тіні від дерев і ступінь недоотримання поверхнею поля сонячної енергії залежно від відстані до полезахисних смуг та їхнього просторового розміщення. Встановлено, що затінення ПЛС мало суттєвий вплив культуру на відстані 1,2–1,5 висоти дерев у полезахисній смузі. Протяжність зони затінення залежала від захисної висоти деревостану та просторового розміщення ПЛС: найбільший вплив затінення зафіксовано на північному боці лісової смуги, найменший – на південному.

https://doi.org/10.33220/1026-3365.136.2020.83
ARTICLE PDF