Анотація
У результаті досліджень відібрано найперспективніші сорти і клони фундука для створення плантацій з вирощування горіхів та використання у захисному лісорозведенні. На плантації первинного сортовипробування досліджували 56 сортів і форм фундука, на дослідно-наукових плантаціях 1982 і 1984 рр. – 6 сортів фундука, на дослідно-промисловій – сорт 'Находка'. Обмірювали висоти кущів і діаметри крон, у кронах – діаметри найтовстіших скелетних стовбурів на висоті 1,3 м. Критеріями оцінювання також були збереженість і життєвий стан рослин, рясність плодоношення.
Запропонована методика інвентаризації сортів та клонів фундука дає змогу диференціювати рослини за життєвим станом, рясністю плодоношення, складом кущів, розмірами і тим самим покращити підбір потрібних сортів і клонів для різних цілей, зокрема – для вегетативного розмноження та подальшого використання з метою створення плантацій «на горіх», насіннєвого розмноження і використання таких рослин у захисному лісорозведенні.
Апробація методики дала можливість встановити, що з наявного генофонду фундука ДСДЛЦ «Веселі Боковеньки» найбільш доцільними для вегетативного розмноження і промислового вирощування є сорти 'Боровський', 'Степовий-83', 'Шедевр', 'Корончатий', 'Урожайний-80', 'Подарунок юннатам', 'Мічурінець-42', 'Фундук-85', 'Бадіус', 'Обільний', 'Веселобоковеньківський', 'Давидовський', 'Долинський', 'Кіровоградський', 'Находка', як запилювач – 'Дніпро-1'.